LOREM IPSUM DOLOR

Telefón: 0911 869 189 | E-mail: info@mari.sk

Turistická výbava – topánky


Keďže organizujeme turistické a trekingové výlety, téma vybavenia je pre nás neustále aktuálna. Bez ohľadu na to, v ktorom ročnom období sme s našimi hosťami alebo rodinami na cestách, správne vybavenie je jedným z najdôležitejších bodov zaručujúcich vydarený deň.

Prvý článok súvisiaci s témou turistického vybavenia venujeme správnej obuvi. Pozornosť chceme upriamiť na turistiku a treking v horskom, ľahšom vysokohorskom prostredí a v stredomorskej oblasti. V samostatnom článku sa pokúsime poradiť vám pri výbere správnej obuvi vo vysokohorskom prostredí a v zimnom období.

Téma správneho vybavenia sa začína vždy topánkami. Koniec koncov sú to práve topánky, ktoré vás sprevádzajú počas celej túry po pohodlných lesných chodníkoch, strmých horských chodníkoch, v sutinách, na piesočných plážach, vlhkých lúkach a na jar čiastočne aj na zasnežených horských chodníkoch. Rozdiely v charaktere turistických chodníkov si vyžadujú zvýšenú pozornosť a kladú vyššie nároky pri výbere správnej obuvi. Vaše nohy by mali byť po celý čas v suchu a teple, obuv by mala poskytovať istotu aj na nestabilnom povrchu, na kameňoch či štrku, a pritom všetkom by ste sa vo vašich topánkach mali cítiť pohodlne ako v papučkách. Ak vám všetky tieto vlastnosti dokáže poskytnúť jeden typ obuvi, vybrali ste si správne.
V špecializovaných predajniach je možné zaobstarať si obuv pre každú príležitosť, každý terén a ročné obdobie. To, že máme k dispozícii takú bohatú ponuku, je určite super, no môže to byť bohužiaľ aj mätúce. Počas týždennej turistiky, no často aj počas dlhej dennej túry sa totiž môžete pohybovať v rôznom prostredí a tu nemáte možnosť neustále si meniť obuv a prispôsobovať sa tak danému typu terénu. Preto je v tomto prípade najlepšou voľbou univerzálne použiteľná obuv. Aké vlastnosti by mala takáto obuv mať?
Ako už bolo spomenuté, špecializované predajne ponúkajú nespočetné množstvo modelov, no my Vás viac nechceme zneisťovať opisom vlastností jednotlivých druhov turistických topánok. Našim cieľom je ponúknuť vám niekoľko všeobecne platných rád, ktoré by vám pomohli pri výbere správnej turistickej obuvi pre horské, ľahšie vysokohorské prostredie a pre oblasť Stredozemného mora.

Topánky by mali byť každopádne také vysoké, aby vám zakrývali členky, čo vám zabezpečí stabilitu, lepšie ochráni pred vlhkosťou (napr. pri prechode vlhkými lúkami, menšími potokmi a na jar snehovými poliami) a udrží vaše nohy aj počas chladných dní v teple. Topánky by mali byť z materiálu GORE-TEX, ktorý je vodovzdorný. Podľa nášho názoru vodovzdornosť by mala byť prvoradá, dôležitejšia než priedušnosť topánok. Dnešný moderný materiál GORE-TEX zaručuje v spojení s kvalitnými ponožkami z vlny merino veľmi vysokú priedušnosť.
Kvôli dobrej priľnavosti by mala mať podrážka topánok dobrý a hlboký profil. Okrem toho by mala odpudzovať špinu a mala by byť vyrobená z vibramového materiálu. To zaručuje dobrú stabilitu na rôznych typoch povrchu. Veľmi praktická je aj špeciálna ochranná vrstva na špičke topánok, ktorá chráni pred nárazmi do kameňov.

Dbajte na to, aby šnurovanie topánok začínalo čo najbližšie pri špičke. Tým sa topánka lepšie prispôsobí rôznym typom povrchu a umožní vám zvoliť pri zostupe voľnejšie a pri výstupe pevnejšie šnurovanie. To, či je podrážka topánky po opotrebení vymeniteľná, podľa nášho názoru nezohráva až takú dôležitú úlohu. Keď nosíte topánky príliš dlhú dobu, netrpí len podrážka, ale aj samotný materiál, z ktorého je topánka vyrobená, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívny dopad na celkovú stabilitu. Preto je lepšie kúpiť si v takomto prípade nové topánky. Keď ste spokojný s daným modelom, či značkou, nič vám nebráni rozhodnúť sa pre aktuálny model. Rozhodnutie je však individuálnou záležitosťou každého turistu. Nemožno tvrdiť, že výmena podrážky je vo všeobecnosti negatívnym krokom.

Dôležité upozornenie
Často si turisti kupujú topánky, ktoré sú príliš tvrdé a ťažké, pretože si myslia, že práve takýto typ topánok je najvhodnejší na rôzne druhy povrchu. To je však omyl. Vo väčšine prípadov sú takéto topánky vhodné iba do vysokohorského, alebo skalnatého prostredia.
Preto vám odporúčame zvoliť si skôr mäkšie topánky. Samozrejme, že by mali spĺňať vyššie uvedené vlastnosti. Väčšinou je to oveľa lepšia voľba pre turistiku v horskom a ľahšom vysokohorskom teréne. V takýchto topánkach sa vám z dlhodobého hľadiska bude chodiť komfortnejšie, ochráni to vaše členky, ušetrí energiu a podstatne prispeje k väčšej bezpečnosti.

Je samozrejme dôležité, aby vám topánky i dobre priliehali. Dbajte na to, aby bola vaša päta pevná a aby mali prsty dostatočné množstvo priestoru.

ZMYSLUPENÉ PRÍSLUŠENSTVO

Ponožky

Aj keď ste pri výbere topánok urobili všetko správne, má to iba polovičný efekt v prípade, že ste zvolili nesprávne ponožky. Pretože iba dokonalá súhra topánok a ponožiek vám môže zaručiť vysoký komfort a príjemnú mikroklímu.
Ponožky by mali presahovať okraj topánok približne na šírku dlane. Je úplne jedno, akú farbu si zvolíte, dnešný trh ponúka naozaj pestrú paletu rôznych farieb. Čo sa však týka materiálu, najvhodnejšie by bolo zvoliť vlnu merino. Tá totiž hreje aj pri vlhkosti, zabezpečí nohám príjemnú klímu a má vo svojej podstate prirodzený efekt pohltenia zápachu. Ponožky by mali, rovnako ako turistická obuv, perfektne priliehať, nemali by vytvárať záhyby a nemali by sa voľne zosúvať, pretože práve vtedy sa na nohách vytvoria otlaky a pľuzgiere.

Retiazkové / Gumové protišmykové návleky – “nesmeky”

Veľmi dobrým príslušenstvom sú tzv. “nesmeky” – retiazkové, resp. gumové protišmykové návleky. Keďže sa dajú ľahko zbaliť a nevážia veľa, mali by byť súčasťou vybavenia každého turistu, ktorý sa vyberie na jar do vyššie položených oblastí. My sme ich však využili aj koncom mája na horách Korziky, keď sme museli prekonať snehové polia. Odporúčame vám tiež modely podobné gumeným gamašiam. Dajú sa rýchlo upevniť na turistickú topánku a zaručujú stabilitu na snehu i ľade.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa turistického vybavenia nám kedykoľvek napíšte na info@mari.sk

Prajeme Vám veľa príjemných turistických zážitkov.

Váš tím CK WM AKTIV REISEN

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *