LOREM IPSUM DOLOR

Telefón: 0911 276 630 | E-mail: info@wm-aktiv-reisen.de

Rennsteig maratón – najobľúbenejší maratón Nemecka

Rennsteig maratón – Slovákmi neobjavený, Nemcami milovaný. Dejiskom tohto (podľa bežeckého portálu www.marathon4you.de už po štvrtýkrát zvoleného) najobľúbenejšieho maratónu Nemecka nie je len jedno mesto, či obec, týmto bežeckým sviatkom žije celý jeden región – oblasť Durínskeho lesa (Thüringer Wald). Na jeho organizácii sa podieľa naraz niekoľko obcí, bežeckých spolkov a neuveriteľné množstvo dobrovoľníkov. Inak to ani nejde, keďže každá trať má svoj vlastný štart, ich trasy vedú naprieč Durínskym lesom po Rennsteig – lesnej cestičke v celkovej dĺžke 170 km.


Ultramaratónci odštartujú svoju púť (73,9 km) v centre mesta Eisenach, kde sa kedysi vyrábali Wartburgy. Z námestia sa pešou zónou cez mestskú bránu Nikolaj vytratia z mesta, aby sa na 7. kilometri napojili na lesnú cestu, ktorá bude ich spoločníkom až do cieľa. Ultramaratónci štartujú o 6 hodine ráno, štart sa nachádza v nadmorskej výške 215 m.n.m. Pre túto trať je vypísaný časový limit do 18 hod. Cieľ v mestečku Schmiedefeld am Rennsteig leží vo výške 711 m.n.m. Pre tých, ktorí počas boja nadobudnú presvedčenie, že ich sily im nebudú stačiť až do cieľa, ponúka organizátor možnosť predčasného ukončenia na 54,7. kilometri v biatlonovovom stredisku Oberhof, kde bude čas oficiálne zmeraný a uznaný. Týmto bojovníkom rovnako prináleží za ich statočnosť účastnícka medaila. V bode, ktorým kedysi viedla hranica medzi Východným a Západným Nemeckom – „Grenzadler“ sa bude nachádzať jedna z mnohých občerstvovacích staníc, kde sa bežci budú môcť posilniť a pre tých, ktorí odstúpia budú pripravené minibusy, ktoré ich odvezú do cieľa – Schmiedefeld am Rennsteig. Mimochodom z tohto strediska ráno štartujú polmaratónci a vyznávači nordic walking, tí už budú samozrejme dlhšie na trati, takže ultravytrvalcom budú sotva „zavadzať´“ 🙂Od tohto bodu je teda trať pre polmaratóncov a ultramaratóncov rovnaká.

Polmaratónci ešte plní síl a optimizmu ako aj ultramaratónci, ktorí budú s odvahou ukrajovať ďalšie kilometre k cieľu sa budú mať na čo tešiť. Po občerstvovačke na Grenzadler ich totiž čaká tiahly stúpajúci úsek lesným chodníčkom, na ktorý sa po zhruba 800 metroch od štartu napoja aj polmaratónci. Lesná cestička sa na chvíľu rozdelí, aby sa po cca. 300 metroch opäť spojila. Bežci nemusia mať obavy, oba úseky sú rovnako dlhé, výber vľavo ponúka užšiu cestičku vystlanú popadaným ihličím, výber vpravo zase širšiu cestu, tiahlu, ktorá pre polmaratóncov zabezpečí dostatok miesta pre predbiehanie, keďže štartovné pole môže byť krátko po štarte ešte kompaktné aj napriek tomu, že polmaratónci štartujú v blokoch.

21,2 km dlhá polmaratónska trasa vedie z biatlonového strediska Oberhof, štartuje sa na asfaltovej ceste, v blokoch, od 7:30, v mieste medzi DKB-Skihalle a bobovou dráhou. DKB-Skihalle (lyžiarsky tunel) je najmodernejšou lyžiarskou halou, kde môžu vrcholoví bežeckí lyžiari trénovať na snehu celoročne.Od štartu cca. po 1,2 km sa bežci napoja na lesnú cestu Rennsteig. Časový limit pre polmaratón je do 11:00. Cieľ sa nachádza v nadmorskej výške 711 m.n.m. v mestečku Schmiedefeld am Rennsteig.

Trasa, ktorú zdieľajú ultramaratónci a polmaratónci je spoločná aj pre vyznávačov nordic walking. Dĺžka ich trasy je 17 km a štartujú podobne ako polmaratónci v Oberhofe, len v inom mieste. Štart sa nachádza pri atletickej dráhe vedľa Sporthotela. Keďže štartujú o 8:30, nebudú si s polmaratóncami zavadzať, naopak môžu povzbudzovať ultramaratóncov pri prípadnom stretnutí 🙂Povzbudzovať svojich blízkych je možné skoro pozdĺž celej trate, nakoľko sa Rennsteig v mnohých miestach prelína s asfaltovou ´´bundeskou´´, takže z Oberhofu do Schmiedefeldu si pri dobrom naplánovaní viete niekoľko krát zakývať a povzbudiť. Netreba sa však obávať, na trati je vždy kopec priaznivcom Rennsteig maratónu, ktorí dodajú síl. Už aj stromy sa tešia na tento každoročný sviatok 🙂Rennsteig sa nám teda zaplní ultramaratóncami, polmaratóncami a prívrženci nordic walking už budú tiež na trati. Čo ich teda ešte spoločne čaká na trati do vytúženého cieľa? Jednoznačne to bude najvyšší bod, ktorý je spoločný pre všetky dĺžky, na ultravytrvalcov čaká na ich 61,6. kilometri, polmaratóncov už na 8,9. kilometri a nordic walkerov na cca. 4. kilometri. Najvyšší bod sa nachádza vo výške 973 m.n.m. a je ním Grosser Beerberg.Po dosiahnutí najvyššieho bodu sa však sily veľmi rýchlo obnovia vďaka nádhernému výhľadu na južné Durínsko až po oblasť Rhön.Do cieľa zostane ešte niekoľko kilometrov, na ktorých je možné doplniť sily na viacerých občerstvovacích staniciach, ktoré sú vždy bohato zásobené, zabezpečuje ich množstvo dobrovoľníkov, ponuka je veľmi široká a nikdy nič nechýba. Stánky sú označené, takže sa každý určite veľmi rýchlo zorientuje a určite si každý niečo vyberie. Poslednou občerstvovačkou je „Bierfleck“, miesto, ktoré skutočne nezostane svojmu menu nič dlžné. 3,5 km pred cieľom sa tu môžete osviežiť čiernym pivom. Nasledovať bude prechod na asfaltovú cestu a posledné 2 km do najkrajšieho cieľa Schmiedefeld am Rennsteig.

Zoznam občerstvovacíj staníc, ich obsah, presné údaje o prevýšení, GPS údaje a ďalšie množstvo informácií ponúka organizátor na svojej stránke https://www.rennsteiglauf.de/

A čo maratónci? Ani na tých sa nezabudlo. Maratónci a nordic walkeri na 42,2 km (ďalej v texte spoločne označovaní ako maratónci) majú svoju vlastnú trať, štartujú v meste Neuhaus am Rennweg v športovom centre Am Apelsberg. Zaujímavá je každoročná predštartovná atmosféra tohto maratónu, ktorý neodštartuje bez tradičného tanca a spevu – „Schneewalzer“ akejsi hymny podujatia :). Kým nezažijete, neviete si to predstaviť, bežci sa navzájom pochytajú, spievajúc sa kolíšu v rytme valčíka z jednej strany na druhú, za rytmického potlesku vzlietne helikoptéra a výstrelom o 9 hodine sa na 42,2 kilometrovú trať vydávajú maratónci, a následne po nich nordic walkeri. Po štarte sa pole bežcov vinie asfaltovou cestou mestom po Ernst-Thälmann-Strasse a až sa po 5,6 km pri Steinheider Hütte sa napojí na lesnú cestu Rennsteig.

Maratónci štartujú o 9:00 v nadmorskej výške 787 m.n.m., limit pre maratónsku trať je stanovený na 18:00, cieľom je opäť Schmiedefeld am Rennsteig. Podobne, ako pri ultramaratónskej trati, aj maratóncom organizátor ponúka možnosť predčasného ukončenia, a to na 33,4. kilometri na veľkom parkovisku pri Dreiherrnstein, kde sa nachádza jedna z mnohých občerstvovačiek. Čas bude oficiálne zmeraný a uznaný a týmto bojovníkom rovnako prináleží za ich statočnosť účastnícka medaila. Pre tých, ktorí odstúpia budú pripravené minibusy, ktoré ich odvezú do cieľa v Schmiedefeld am Rennsteig.Najvyšší bod na maratónskej trati leží vo výške 841 m.n.m. a je ním rozhladňa Turmbaude Masserberg, nachádza sa na 18,3. kilometri a ako inak, aj tu je vždy k dispozícii dobre zásobená občerstvovacia stanica.

Zoznam občerstvovacích staníc, ich obsah, presné údaje o prevýšení, GPS údaje a ďalšie množstvo informácií ponúka organizátor na svojej stránke https://www.rennsteiglauf.de/

A prečo je cieľ v Schmiedefeld am Rennsteig vyhlásený za ten najkrajší na svete? Okrem toho, že je vytúžený :), v cieli začína ďalší maratón – maratón zábavy a osláv, či radosti z víťazstva. Spieva sa a tancuje až do ranných hodín.

Teraz je už všetkým jasné, že zabezpečiť takýto veľkolepý športový sviatok a získať korunu najobľúbenejší maratón roka štyri krát po sebe, môže len bežecké majstrovské dielo 🙂 Záujem o podujatie je tak veľký, že ubytovacie kapacity sú rezervované na rok dopredu, už počas samotného preteku si bežci rezervujú ubytovanie na ďalší ročník. Ubytovanie si bežci zabezpečujú aj v okolitých mestečkách a dedinkách, organizátor koordinuje kyvadlovku z miest Ilmenau a Suhl na miesta štartov a následne, po dobehu, z cieľa v mestečku Schmiedefeld am Rennsteig naspäť do Ilmenau a Suhl.

Pripomíname, že najvýhodnejšie štartovné je možné získať do 30.11.2018. Ak sa Vám nepodarí zohnať ubytovanie, nesmúťte, stále máme ešte 10 voľných miest v dvojlôžkových izbách a to priamo v Schmiedefelde am Rennsteig.

Viac informácií k nášmu zájazdu na Rennsteig maratón nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.