LOREM IPSUM DOLOR

Telefón: 0911 869 189 | E-mail: info@mari.sk

Kanársky ostrov La Palma

Ostrov La Palma – La Isla Bonita; Blog WM AKTIV REISEN sprievodcu Daniela Kostku


Podľa UNESCO je La Palma tretím najkrajším ostrovom na svete (predbehli ju len Jamajka a Bora Bora). Aj známa speváčka Madonna venovala tomuto ostrovu pieseň La Isla Bonita. Presne tak totiž označujú miestni svoj nádherný domov: „La Isla Bonita“ – „Krásny ostrov“. Bežné je aj označenie „La Isla Verde“ – „Zelený ostrov“. La Palma je naozaj nádherne zelená, prekypuje bujnou, pre nás stredoeurópanov exotickou zeleňou.

So svojou rozlohou 708 km2 (šírka 28 km, dĺžka 47 km) je tretím najmenším ostrovom súostrovia Kanárske ostrovy. Najvyšším bodom je vrch Roque de los Muchachos (2426 m). Ak vezmeme do úvahy rozlohu, pokojne môžeme povedať, že La Palma je najstrmším ostrovom na svete. Žije tu približne 87.000 obyvateľov, čo predstavuje hustotu zhruba 120 obyvateľov na km2.

Spojenie s okolitým svetom zabezpečujú najmä letecké linky. Okrem pravidelného spojenia s ostrovmi Tenerife a Gran Canaria sa z La Palmy lieta ešte do španielskeho hlavného mesta. Niekoľkokrát v týždni tu však pristávajú aj lietadlá z Nemecka, Veľkej Británie, Holandska či Belgicka. Ja som sa prvýkrát na La Palmu dostal trochu komplikovanejšie, no napriek tomu som si to príjemne užil. Po 5,5 hodinovom lete z Krakova som pristál na letisku Tenerife Sur. Nasledoval asi hodinový presun trajektom na susedný ostrov La Gomeru. Po príjemnom dni strávenom na tomto malom ostrove som opäť nasadol na trajekt a po viac než 2 hodinách sa moje nohy konečne dotkli „Krásneho ostrova“ v hlavnom meste Santa Cruz. Jedno z najznámejších turistických centier východnej časti – Los Cancajos – sa na dva týždne stalo mojím prechodným bydliskom. Toto príjemné miesto s niekoľkými hotelmi a apartmánovými domami, asi 4 km od hlavného mesta, vôbec nevzbudzovalo dojem hektického komerčného hniezda plného reklám, hotelových hostí, či nočného života. Práve naopak, vyžaroval z neho pokoj a láskavosť, ktoré ma sprevádzali počas celého pobytu.

Ostrov La Palma: mesto Los Cancajos

Turistické „naj“
La Palma je pôvodom vulkanický ostrov, ktorý vznikol asi pred dvomi miliónmi rokov. Sopečná činnosť tu zanechala svoje markantné stopy. Najznámejším miestom na juhu je Los Canarios alebo Fuencaliente. Nachádza sa tu zaujímavé informačné centrum, ktoré dokumentuje dramatickú sopečnú históriu ostrova. Súčasťou návštevy je výstup na okraj krátera vulkánu San Antonio, ktorý naposledy vybuchol v roku 1677. Týmto miestom prechádza aj atraktívna sopečná cesta Ruta de los Volcanes, ktorá na približne 20 kilometroch ponúka rozprávkové výhľady na Atlantik, severnú i južnú časť ostrova. Južne od San Antonia sa nachádza najmladší vulkán La Palmy – Teneguía. Výstup na tento 427 m vysoký vrch patrí k najkrajším na ostrove. Je však potrebné podotknúť, že podmienky tu nie sú vždy najideálnejšie. Pri mojom prvom výstupe som tu zažil silný víchor a mal som čo robiť, aby som sa na hrebeni tesne pod vrcholom udržal na vlastných nohách. V roku 1971 tu bol zaznamenaný posledný výbuch, čo vysvetľuje, prečo aj po viac než 40 rokoch cítiť vo vzduchu síru a pôda pod nohami je miestami ešte vždy teplá.

La Palma: vulkány Teneguia a San Antonio

Nádherným vyvrcholením celej túry boli chvíle strávené pri menších a väčších „bazénikoch“, ktoré pri pohľade z turistického chodníka vyzerali ako šachovnica. V skutočnosti sa toto miesto nazýva „Salinas“, kde sa z morskej vody získava prírodná morská soľ. Morská voda sa najprv vháňa do väčších nádrží, z ktorých sa postupne vyparuje. Tým sa zvýši podiel soli z 36 na 290 g/l. Neskôr sa voda presúva do menších nádrží, kde tento proces pokračuje a koncentrácia soli sa zvýši až na 360 g/l. Po niekoľkých týždňoch v nádržiach ostanú už iba kopy čistej morskej soli. Od mája do novembra sa v skladoch uskladní okolo 50 ton čistej soli bohatej na magnézium, kalcium a jód.

La Palma: získavanie morskej soli

Ďalším nádherným miestom, ktoré musí bezpodmienečne vidieť každý návštevník La Palmy, je najvyšší vrch Roque de los Muchachos. Leží v nadmorskej výške 2426 metrov v nádhernom prostredí na severnom okraji krátera Caldera de Taburiente. Tento kráter má priemer 9 km a v minulosti poskytoval útočisko pôvodným obyvateľom Benahoaritom. Na vlastnej koži sa o tom mohol presvedčiť istý Alonso de Lugo, ktorý sa v roku 1492 pokúsil dobyť túto najsilnejšiu pevnosť a podmaniť si pôvodných obyvateľov. Jeho snaha stroskotala a okrem neho tento výpad neprežil takmer nik. Odvtedy nesie toto mystické miesto názov „Barranco de las Angustias“ – „Roklina smrteľného strachu“. Je zaujímavé, že Los Cancajos a Roque de los Muchachos delí od seba vzdušná čiara dlhá približne 12 km. No výškový rozdiel viac než 2400 metrov je príčinou toho, že cesta na vrchol je plná zákrut (podarilo sa mi ich napočítať asi 110), čím sa vzdialenosť medzi týmito dvoma miestami predĺži na takmer 50 km. Na ceste k vrcholu prekonáte 4 klimatické zóny a jazda autom trvá asi 80 minút. Málokedy sa stáva, že si v priebehu hodiny na slnkom zaliatej pláži vychutnáte príjemný morský vánok a o chvíľu stojíte na streche ostrova a pri teplote -0,5 stupňa sa vydáte na „jarnú“ túru po okraji krátera. Pri dobrom počasí zhora uvidíte takmer celý ostrov a v diaľke aj vedľajšie ostrovy Tenerife, La Gomeru a El Hierro.
V bezprostrednej blízkosti najvyššieho vrchu La Palmy bolo vybudované aj známe observatórium s najväčším teleskopom na svete (priemer 11,35 m). Hovorí sa, že La Palma je spolu s Novým Zélandom a Čile jedným z miest s najčistejším ovzduším na svete. Ako prvému miestu v Európe jej UNESCO udelilo titul „Starlight reserve“. Po 19:00 sa v tejto oblasti nesmie pohybovať žiadne osvetlené motorové vozidlo, aby sa mohli vedci pokojne venovať skúmaniu ďalekého vesmíru.

Ostrov La Palma: Hvezdáreň

La Palma je plná krásnych miest, ktoré boli dôkazom toho, že miestni nezabudli ani na rodiny s deťmi. Vybudovali tu niekoľko príjemných oddychových zón s detskými ihriskami a piknikovými stolmi. Jedným z nich je areál El Pinar, ktorý sme aj my využili na piknik po výstupe na Pico Birigoyo 1807 m. Počas túry sme mali možnosť obdivovať silu sopečnej činnosti, no aj zázrak života v podobe kanárskych borovíc. Tieto zázračné stromy majú nevídanú túžbu po živote. V priebehu tisícročí sa prispôsobili drsným podmienkam na ostrove a vytvorili si niekoľko centimetrov hrubú kôru, ktorá ich chráni pred častými zničujúcimi požiarmi. Niektoré oblasti sú plné čiernych borovíc, ktoré sa zdajú byť mŕtve, no keď sa dobre dívate, všimnete si, že z čierneho kmeňa vyrastajú nové zelené konáriky. Také niečo som ešte nikdy v živote nevidel. Jednoducho som sa musel zastaviť, a pozrieť si tento zázrak. Nuž, život si vždy nájde cestu…

kanárska borovica

Ďalší prírodný úkaz mi takmer vyrazil dych. Klíma na La Palme je v podstatnej miere ovplyvnená severovýchodnými pasátmi. Na svojej ceste zachytávajú vlhkosť a chlad, ktoré sú pre ostrov veľmi dôležité. V strede ostrova sa nachádzajú pohoria Cumbre Nueva a Cumbre Vieja. Tvoria prirodzenú klimatickú hranicu. Oblaky, ktoré so sebou priveje pasát, sa v závislosti od ročného obdobia pohybujú maximálne v nadmorských výškach od 600-900, resp. 1200-1500 metrov. Cumbre Nueva dosahuje výšku približne 1400 m, Cumbre Vieja takmer 2000 m. To znamená, že oblaky často nedokážu prekonať túto prekážku a ostávajú vo východnej časti ostrova. Ak sa im to predsa len podarí, je možné na západnej strane Cumbre Nueva sledovať neuveriteľný jav, ktorý sa nazýva „Cascada“. Keď oblaky prekonajú Cumbre Nueva, teplejší vzduch na západe ich tlačí do nižších sfér, kde sa postupne rozplynú. Tento jav pripomína obrovský široký vodopád a patrí k najfotografovanejším i najnahrávanejším na La Palme.

Kanársky ostrov La Palma

Práve preto je východná časť ostrova oveľa zelenšia i vlhkejšia a najmä na severovýchode za dodnes zachovali nádherne hlboké a tajomné vavrínové lesy. Tie dnes nájdete už iba na La Palme, La Gomere a na Madeire. Všade je počuť štebot vtákov, ktorým veľmi decentne kontruje zvuk vody vytekajúcej z množstva tunajších prameňov. Turistika v oblasti Cubo de la Galga je nezabudnuteľným zážitkom, vzduch je nádherne čistý a Váš deň je naplnený nostalgickým pocitom, že sa práve nachádzate v jednom z posledným vavrínových lesov v Európe.

Keď je človek hladný a smädný, len veľmi ťažko si dokáže niečo vychutnať. Na La Palme sa však v tomto smere nemusíte ničoho obávať. Množstvo príjemných kaviarní a reštaurácií poskytuje domácim i turistom pestrý výber vynikajúcich miestnych špecialít. Samozrejme nie je možné spomenúť všetky z nich, no najviac mi v pamäti ostanú chvíle strávené v Kiosko La Zamora – na terase v bezprostrednej blízkostí pobrežia, kde Vám počas konzumácie lahodných morských rýb namiesto tradičnej hudby v ušiach neustále znejú búrlivé vlny narážajúce do útesov. V Restaurante Las Piedras sme si zas po návrate z vrcholu Pico Bejenado pochutnali na lahodnom kozom a králičom mäsku. Nikdy nezabudnem na okamih, keď som prvýkrát v živote ochutnal Cortado. Do kávy Vám pridajú sladké kondenzované mlieko, takže vôbec nemusíte sladiť. Ak si želáte, dostanete aj trochu bežného mlieka. Odvtedy som si na La Palme po jedle neobjednal nič iné než „Cortado leche y leche, por favor!“

Španielska káva cortado

Palmeros a ich príbehy
La Palma je plná zaujímavých životných príbehov. Zaujali ma najmä dva z nich. V 70-tych rokoch minulého storočia sa z Venezuely na La Palmu vrátili emigranti Ramón Barreto Leal a jeho manželka Vina Cabrera Medina. Existenčné problémy ich priviedli k myšlienke reprodukovať keramické výrobky pôvodných obyvateľov. Na viacerých miestach ostrova našli viac než 160 rôznych originálnych nádob. Vytvorili špeciálnu techniku, pomocou ktorej obkreslili z originálov vzory a tie neskôr použili pri výrobe replík pôvodnou technikou – bez použitia hrnčiarskeho kruhu! Mal som tú česť spoznať oboch týchto milých ľudí osobne a bol som očarený dokonalosťou ich výrobkov. Známi sú nielen na La Palme, získali aj niekoľko prestížnych medzinárodných ocenení.

Tradičná keramika na kanárskom ostrove La Palma

Druhý príbeh je trochu iný. V roku 1980 sa Frohmut Schweizer, pôvodom z Nemecka, beznádejne zamilovala do La Palmy. Po istej dobe, v roku 1993, sa rozhodla natrvalo opustiť svoj rodný kraj a presťahovať sa na zelený ostrov. Keď sa rozhodnete zablúdiť do jeho severozápadných končín, neďaleko dedinky Las Tricias sa popri jednoduchých domčekoch a dračích stromoch „Dragos“ dostanete až k jaskyniam pôvodných obyvateľov. Práve tam, v ich blízkosti, nájdete malú kaviarničku v prírode Bio Cafe Finca Aloe, ktorej majiteľkou je uvedená dáma. Všetky potraviny si tu sami vypestujú, alebo prinesú z blízkych obchodíkov. Energiu na teplú vodu čerpajú z vetra a slnka a na jedálnom a nápojovom lístku budete márne hľadať alkoholické nápoje. Všetko je tu „bio“. Najviac však na mňa zapôsobila lokalita kaviarne, jednoducho to musíte zažiť. Keď si tam raz sadnete, nebude sa Vám chcieť ísť ďalej. Jednoducho rozprávkové!

Bio kaviareň na kanárskom ostrove La Palma

Dragos
Dracaena draco – Drago je oficiálny názov tejto tajomnej rastliny. Nemci ho často prekladajú ako Drachenbaum – Dračí strom, hoci sa v skutočnosti nejedná o strom. Vedci zistili, že údajne ide o odrodu agáve. Táto legendárna rastlina je zahalená rúškom tajomstva. Nechce totiž prezradiť svoj vek. Keďže sa nejedná o typický strom, nevytvára letokruhy. Približne každých 15 rokov sa však rozvetvuje, čo umožňuje aspoň približne určiť jej vek. Túto periódu však nie vždy dodrží a tak sa pohráva s trpezlivosťou ľudského pokolenia. Dôkazom toho je dosť veľká odchýlka v odhade veku najstaršieho Draga, ktorý sa nachádza na ostrove Tenerife v mestečku Icod de los Vinos. Pohybuje sa v rozmedzí 1000 až 3000 rokov! V minulosti sa tejto rastline pripisovali magické vlastnosti. Ten, kto vypil „dračiu krv“, ako miestni nazývali červenú tekutinu, ktorá z Draga vytekala, získal nadľudskú silu. Okrem toho ju Benahoariti používali pri balzamovaní mŕtvych, farbení vlasov, látok a nádob. Dragos sa kedysi vyskytovali aj v celom Stredomorí, dnes ich nájdete už iba na Kanárskych ostrovoch, Madeire a Kapverdských ostrovoch.

Dračí strom na kanárskom ostrove La Palma

Platanos
K La Palme neodmysliteľne patria banány, ktoré sa tu nazývajú „Platanos“. Po cestovnom ruchu je tu pestovanie banánov najdôležitejších hospodárskym faktorom. V porovnaní s konkurenčnými stredoamerickými „nastajlovanými“ rovesníkmi sú „Platanos“ trochu menšie, sladšie, hrubšie a oblejšie. Najväčším problémom sú však náklady na ich výrobu. Približne 1€ stojí výroba 1 kilogramu. Takmer tretinu z toho sa minie na zavlažovanie. Od začiatku až do oberačky zhltne 1 kg banánov 1000 litrov vody! V dvoch fabrikách sa každoročne zabalí celkom 18 miliónov kg banánov pripravených na vývoz! Našťastie je na La Palme ešte vždy dostatok vody. Tá sa prostredníctvom špeciálnych kanálov nazývaných „Levadas“ dostane z najvyššie položených miest až k pobrežným banánovým plantážam. Platanos sa vyvážajú takmer výlučne do Španielska, resp. Francúzska. Len asi 10% úrody ostáva na ostrove.

Pestovanie banánov na kanárskych ostrovoch

Je ťažké byť pri opisovaní svojich dojmov z La Palmy stručný. Je ich veľmi veľa, sú nádherné a nezabudnuteľné. Je to ako povedať svojej najmilšej osobe, prečo ju milujete. Jednoducho preto, že existuje! Kdekoľvek sa na La Palme nachádzate, všetko budete milovať. Kto tam raz bol, určite sa bude chcieť vrátiť. Ja som to šťastie mal a verím, že to nebolo naposledy. La Palma má tvar ľudského srdca. V tom mojom zanechala nezmazateľnú stopu.

Opuncie na kanárskych ostrovoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *